Фатете се себеси: Објаснето е значењето на ирски жаргонски ФРАЗА

Фатете се себеси: Објаснето е значењето на ирски жаргонски ФРАЗА
Peter Rogers

Ако никогаш не сте ја слушнале оваа фраза, тогаш прифатете се.

  Англискиот јазик што се користи во Ирска е полн со сленг, колоквијализми и идиоми. За толку мало место, имаме голема варијација кога станува збор за тоа како звучиме.

  Акцентите и дијалектите може да варираат од округ до округ, од град до град, а понекогаш дури и од село до село. Можеме да одредиме од каде е некој само врз основа на неговата употреба на зборови или говорни обрасци.

  Ирска е позната по некои сленг фрази, како што е „Што е краикот?“ и „Секако, продолжи“. Другите термини се локализирани во одредени делови од земјата. Фразата „фати се себеси“ се користи во многу делови на Северна Ирска.

  Фати се − објаснето е ирската фраза на сленг што значи

  Кредит: imdb.com

  Можеби сте налетале на оваа сленг фраза порано ако сте страствен набљудувач на северноирскиот ТВ феномен Derry Girls . Тие ја користат изреката „фати се себеси“ на многу комични начини во текот на серијата.

  Кога ќе му кажеш на некого „да се фати себеси“, според Urban Dictionary, во основа му велиш „да престане да биде толку смешен и да се вратиш на Земјата.“

  Фразата се користи на сличен начин како и другиот ирски сленг термин „wise up“, што е начин да се каже некому да ги преиспита своите постапки со поголема мудрост. И двата термини се во основа ирски сленг варијации на вообичаената фраза „растенагоре“.

  Речникот Колинс има запис за слична фраза, „фати се себеси“, која е дефинирана како „да се сфати дека неговите постапки се погрешни.

  Во емисијата Derry Girls , фразата често ја користи главниот лик Ерин Квин, која често ги отфрла смешните идеи на нејзините пријатели.

  Исто така види: 10 Ирски имиња кои никој не може да ги изговори

  Другиот лик кој често ја користи фразата е мајката на Ерин, Мери Квин, која ги отфрла подеднакво смешните идеи на нејзината ќерка. неколку пати

  Во втората епизода од серијата, Мери ѝ вели на својата ќерка: „Натопи во твојот фонд? … Треба само да ѕвонам во банката. 7654321, тоа е бројот на сметката и лозинката. Што е тоа повторно? Што беше сега? О, да, фати се!“

  Во друга епизода од серијата Ерин одговара со „2 фунти? Фати се“ кога нејзината пријателка, Клер, бара од неа да ја спонзорира неколку фунти. Ерин исто така го изговара како одговор на нејзината тетка Сара која чита тарот карти за нејзината пријателка Мишел.

  Derry Girls не е единственото ТВ шоу во кое се прикажуваат ирски ликови кои ја користат оваа фраза. Долготрајниот британски сапун Coronation Street го прикажува северноирскиот удар во Џим Мекдоналд кој ја изговара сленг фразата овде и таму за време на неговите појавувања.

  Пред првата сезона на Derry Girls емитуван на Канал 4, радиодифузерот издаде список со сленг термини одшоу, кое го измислија „Дери поимник“.

  Списокот ги вклучуваше термините за сленг, како и дефиниција. Тие ја понудија дефиницијата за „фати се себеси“ како „не биди толку смешен“, што мислиме дека е прилично место.

  Исто така, на списокот се вклучени локални термини како „slabber“, „head топилка“, и „не се мачи“. Бидејќи Канал 4 е радиодифузер во Обединетото Кралство, тие сакаа да подготват гледачи надвор од Северна Ирска, кои можеби не се навикнати на разговори.

  Учење на јазикот - како да ја вклучите фразата во вашите разговори

  Ако сакате да го воведете „фатете се себеси“ во вашиот дневен линг, едноставно користете го како одговор на глупавите идеи и предлози. Може да се користи на благ начин или на отфрлачки начин. Тоа зависи само од намерата на корисникот.

  Внимавајте дека терминот е сленг фраза и се користи во неформални услови. Тоа не е нешто што треба да се вклучи во е-пошта поврзана со работата.

  Исто така, со оглед на тоа што може да биде непромислена или отфрлена, можеби е најдобро да се избегне пишување на оваа фраза на странец, бидејќи може да се толкува погрешно.

  Исто така види: 9 традиционални ирски лебови што треба да ги вкусите

  Секогаш е забавно да се учи нови фрази; помага да се дефинира место. Сленг ги поврзува луѓето во заедниците, помагајќи да се изградат врски и врски.

  Локалните фрази воспоставуваат заеднички јазик, па дури и во поголем јазик, како што е англискиот, постојат локализирани верзии.

  Се надеваме дека ќе видиме повеќе ирски сленгфрази на ТВ во иднина. Ако ја посетите Ирска, не плашете се да исфрлите неколку фрази овде или таму. Локалните жители ги ценат посетителите кои се придружуваат на ирскиот сарказам.
  Peter Rogers
  Peter Rogers
  Џереми Круз е страствен патник, писател и ентузијаст за авантури, кој развил длабока љубов за истражување на светот и споделување на своите искуства. Роден и израснат во мало гратче во Ирска, Џереми отсекогаш бил привлечен од убавината и шармот на неговата родна земја. Инспириран од неговата страст за патување, тој одлучи да создаде блог наречен Водич за патување во Ирска, совети и трикови за да им обезбеди на сопатниците вредни сознанија и препораки за нивните ирски авантури.Откако опширно го истражуваше секој агол и пукнатина на Ирска, знаењето на Џереми за прекрасните пејзажи на земјата, богатата историја и живописната култура е неспоредливо. Од раздвижените улици на Даблин до спокојната убавина на карпите на Мохер, блогот на Џереми нуди детални прикази за неговите лични искуства, заедно со практични совети и трикови за да го извлечете максимумот од секоја посета.Стилот на пишување на Џереми е привлечен, информативен и исполнет со неговиот специфичен хумор. Неговата љубов кон раскажувањето сјае низ секој пост на блогот, привлекувајќи го вниманието на читателите и привлекувајќи ги да се впуштат во сопствените ирски ескапади. Без разлика дали се работи за совети за најдобрите пабови за автентична половина литар Гинис или дестинации кои не се вообичаени за да ги покажат скриените скапоцени камења на Ирска, блогот на Џереми е вистински извор за сите кои планираат патување до Смарагдниот остров.Кога не пишува за своите патувања, Џереми може да се најдепотопувајќи се во ирската култура, барајќи нови авантури и препуштајќи се на своето омилено поминување на времето - истражување на ирското село со камерата во рака. Преку својот блог, Џереми го отелотворува духот на авантурата и верувањето дека патувањето не е само за откривање нови места, туку за неверојатните искуства и спомени кои остануваат со нас цел живот.Следете го Џереми на неговото патување низ волшебната земја на Ирска и дозволете неговата експертиза да ве инспирира да ја откриете магијата на оваа единствена дестинација. Со своето богатство на знаење и заразен ентузијазам, Џереми Круз е ваш доверлив придружник за незаборавно патување во Ирска.