10 atraksionet më të mira turistike në Dublin sipas TripAdvisor (2019)

10 atraksionet më të mira turistike në Dublin sipas TripAdvisor (2019)
Peter Rogers

Dublin është një qytet i gjallë dhe kryeqyteti i ishullit të Irlandës. I vogël në përmasa, por i mbushur mjaft me grusht, Dublini martohet me sharmin e botës së vjetër me një freski bashkëkohore të ajrit.

Ndërsa Irlanda shpesh lidhet me muzikën tradicionale, pincat e "gjërave të zeza" (aka Guinness), e gjelbër e rrotulluar kodra dhe dele kullosin, ka gjithashtu mijëra atraksione turistike që ia vlen të vizitohen.

Për të ndërthurur pamjet tipike irlandeze të lartpërmendura, këtu janë dhjetë atraksionet turistike më të vlerësuara në Dublin, sipas TripAdvisor – një lider në botë rishikimi ndërkombëtar dhe platforma e udhëtimit.

10. Guinness Storehouse – turi ikonik

Kredia: Sinead McCarthy

E vendosur në fabrikën origjinale Guinness në St James's Gate në Dublin 8 është Guinness Storehouse, një fabrikë birre që punon pjesërisht, pjesë -përvojë muzeale që është një nga atraksionet më të mëdha turistike në të gjithë qytetin e Dublinit.

Duke tërhequr turma me dhjetëra çdo ditë, kjo përvojë interaktive u jep vizitorëve të saj një pamje unike të botës pas portat ikonike në fabrikën e birrës Guinness. Madje do të mund të derdhni edhe pintën tuaj!

Adresa : St James's Gate, Dublin 8

Shiko gjithashtu: Krahasimi DUBLIN VS BELFAST: cili është më mirë të jetosh dhe të vizitosh?

9. Kolegji Trinity – Emblema arkitekturore e Dublinit

E vendosur në College Green në zemrën rrahëse të qytetit të Dublinit është Kolegji Trinity. Ky universitet lider në botë ka qenë një emblemë e Dublinit që prej sajFillimi në 1592.

Universiteti është i pasur me dizajn neoklasik dhe shtrihet mbi terrene të gjelbra dhe oborre mbresëlënëse në qendër të një qyteti të zhurmshëm.

Është gjithashtu shtëpia e një sërë muzesh, hapësirash performancash dhe madje strehon Librin e Kells, një dorëshkrim i lashtë i krishterë i cili daton që nga viti 800 pas Krishtit.

Adresa : College Green, Dublin 2

8. Muzeu i Varrezave Glasnevin – për të kaluarën

Ky është tetë në listën e atraksioneve turistike më të vlerësuara të Dublinit, sipas TripAdvisor.

E vendosur në periferi të Glasnevin, jo larg qytetit të Dublinit, kjo varrezë ofron turne publike dhe si dhe ekspozita të përhershme në hapësirën e muzeut.

Kjo tërheqje është thelbësore për ata që kërkojnë të fitojnë pak më shumë informacion mbi historinë e Dublinit dhe ngritjen e 1916-ës.

Adresa : Finglas Road Glasnevin, Dublin, D11 PA00

7. Teeling Whisky Distillery – për adhuruesit e uiskit të ri

E vendosur në Dublin 8, kjo distileri uiski është një nga produktet kryesore të uiskit në Irlandë: Teelings.

Muzeu është gjithashtu një atraksion masiv turistik, sipas TripAdvisor, të cilët e kanë renditur distilerinë si të shtatën në listën e saj.

Me turne plotësisht të drejtuara çdo ditë, vizitorët kanë një mundësi të rrallë për të parë pas perdes në Teeling Whisky Distileri.

REZERVO TURIN TANI

Adresa : 13-17Newmarket, The Liberties, Dublin 8, D08 KD91

6. Phoenix Park – për natyrën

Creidt: petfriendlyireland.com

Jo larg qendrës së qytetit të Dublinit ndodhet Phoenix Park, parku më i madh i qytetit të mbyllur në Evropë.

Me fusha të gjelbra pafund, prova dhe shëtitje të pakufizuara, kopshtin zoologjik të Dublinit dhe Áras an Uachtaráin (rezidenca e Presidentit të Irlandës), ka mijëra pamje në këtë mega-park.

Ejani nga në agim ose muzg dhe shikoni drerët e egër që kullosin në muzg! Këshillohen piknikët – mund të na falënderoni më vonë.

Adresa : Phoenix Park, Dublin 8

5. EPIC, Muzeu i Emigracionit Irlandez – për krenari

EPIC Muzeu Irlandez i Emigracionit shpërblehet në destinacionin e pestë turistik më të vlerësuar në Dublin, sipas listës së TripAdvisor.

Ky është një nga muzetë më të rinj në skenën e Dublinit dhe ka kthyer kokën dhe ka shitur bileta që nga fillimi i tij.

Përvoja jashtëzakonisht zhytëse dhe interaktive u ofron vizitorëve një shans për të gjurmuar diasporën e Irlandës dhe ndikimin e saj në mbarë globin.

Adresa : CHQ, Custom House Quay, Dublin, D01 T6K4

4. Muzeu i Vogël i Dublinit - gjithëpërfshirës

Facebook: @littlemuseum

Ky muze i njerëzve ndodhet në një qytet simpatik dhe të çuditshëm gjeorgjian të shekullit të 18-të përballë St. Stephen's Green.

Ka ekspozita të shumta në këtë hapësirë ​​duke përfshirë një kushtuar vitit 1916ngritja dhe lufta e Irlandës për pavarësi, si dhe vizita historike e John F. Kennedy, presidenti i 35-të i Shteteve të Bashkuara, në Dublin.

Adresa : 15 St Stephen's Green, Dublin

3. Muzeu i uiskit irlandez – për vendndodhjen

përmes: irishwhiskeymuseum.ie

Ulur në fund të rrugës Grafton, në zemër të qytetit të Dublinit është Muzeu i Uiskit irlandez. Kjo e bën një shtesë të shkëlqyeshme për një ditë shëtitjeje në qytet, për shkak të vendndodhjes së tij qendrore – është fjalë për fjalë përballë Kolegjit Trinity.

Muzeu ofron turne me udhëzues dhe shijime në libacionin e një kombi që festohet në mbarë botën.

Adresa : 119 Grafton Street, Dublin, D02 E620

2. Kilmainham Gaol – për ngritjen e vitit 1916

E vendosur në periferi të qytetit të Dublinit është Kilmainham Gaol, një qytet-burg që shpërthen me histori dhe karakter.

Udhëtimet me guidë janë disa nga më të kërkuarit në qytet, prandaj sigurohuni që të rezervoni paraprakisht. Kilmainham Gaol është jashtëzakonisht i rëndësishëm në luftën e Irlandës për pavarësi.

Adresa : Inchicore Rd, Kilmainham, Dublin 8, D08 RK28

1. Jameson Distillery Bow St. – për adhuruesit e uiskit të vjetër

Në vendin e parë në këtë listë të atraksioneve turistike më të vlerësuara të Dublinit, sipas TripAdvisor, është Distillery Jameson në Rruga e harkut.

E vendosur në një rrugë anësore nëSmithfield - një nga lagjet më të ardhshme të Dublinit - Jameson Distillery ofron turne të përditshme që gjurmojnë historinë e markës ikonike, me disa shijime gjatë rrugës.

Shiko gjithashtu: 20 fraza të çmendura GALWAY SLANG që kanë kuptim vetëm për vendasit

Adresa : Bow St, Smithfield Village, Dublin 7
Peter Rogers
Peter Rogers
Jeremy Cruz është një udhëtar, shkrimtar dhe entuziast i zjarrtë i aventurave, i cili ka zhvilluar një dashuri të thellë për të eksploruar botën dhe për të ndarë përvojat e tij. I lindur dhe i rritur në një qytet të vogël në Irlandë, Jeremy ka qenë gjithmonë i tërhequr nga bukuria dhe sharmi i vendit të tij. I frymëzuar nga pasioni i tij për udhëtimin, ai vendosi të krijojë një blog të quajtur Udhëzues Udhëtimi në Irlandë, Këshilla dhe Truke për t'u ofruar bashkëudhëtarëve njohuri dhe rekomandime të vlefshme për aventurat e tyre irlandeze.Duke eksploruar gjerësisht çdo cep dhe çarje të Irlandës, njohuritë e Jeremy për peizazhet mahnitëse të vendit, historinë e pasur dhe kulturën e gjallë janë të pakrahasueshme. Nga rrugët plot zhurmë të Dublinit deri te bukuria e qetë e shkëmbinjve të Moherit, blogu i Jeremy ofron përshkrime të hollësishme të përvojave të tij personale, së bashku me këshilla dhe truket praktike për të përfituar sa më shumë nga çdo vizitë.Stili i shkrimit të Jeremy-t është tërheqës, informues dhe i mbushur me humorin e tij të veçantë. Dashuria e tij për tregimin shkëlqen përmes çdo postimi në blog, duke tërhequr vëmendjen e lexuesve dhe duke i tërhequr ata që të nisin arratisjet e tyre irlandeze. Qoftë këshilla për pijet më të mira për një pitë autentike Guinness ose destinacione të rrahura që shfaqin xhevahiret e fshehura të Irlandës, blogu i Jeremy-t është një burim i përshtatshëm për këdo që planifikon një udhëtim në Ishullin Emerald.Kur ai nuk po shkruan për udhëtimet e tij, Jeremy mund të gjendetduke u zhytur në kulturën irlandeze, duke kërkuar aventura të reja dhe duke u kënaqur në kalimin e tij të preferuar - duke eksploruar fshatin irlandez me aparatin e tij në dorë. Nëpërmjet blogut të tij, Jeremy mishëron frymën e aventurës dhe besimin se udhëtimi nuk ka të bëjë vetëm me zbulimin e vendeve të reja, por me përvojat dhe kujtimet e pabesueshme që na qëndrojnë gjatë gjithë jetës.Ndiqni Jeremy në udhëtimin e tij nëpër tokën magjepsëse të Irlandës dhe lëreni ekspertizën e tij t'ju frymëzojë për të zbuluar magjinë e këtij destinacioni unik. Me njohuritë e tij të pasura dhe entuziazmin infektiv, Jeremy Cruz është shoqëruesi juaj i besuar për një përvojë të paharrueshme udhëtimi në Irlandë.