10-те НАЈДОБРИ туристички атракции во Даблин според TripAdvisor (2019)

10-те НАЈДОБРИ туристички атракции во Даблин според TripAdvisor (2019)
Peter Rogers

Даблин е жив град и главен град на островот Ирска. Мал по големина, но со прилично голем успех, Даблин се спојува со шармот на стариот свет со современата воздушна свежина.

Додека Ирска често се поврзува со традиционалната музика, пивчиња од „црните работи“ (познати како Гинис), во зелена боја ридови и овци за пасење, исто така има и тони туристички атракции кои вреди да се посетат.

За да се вкрстат горенаведените типични ирски знаменитости, еве ги десетте најдобро оценети туристички атракции во Даблин, според TripAdvisor – водечки светски меѓународна платформа за преглед и патување.

10. Гинисовата магацин - иконската турнеја

Кредит: Синеад МекКарти

Сместена во оригиналната пиварница Гинис на портата Сент Џејмс во Даблин 8 е Гинисовата магацин, делумна пиварница, дел -музејско искуство кое случајно е една од најголемите туристички атракции во целиот град Даблин.

Привлекувајќи гужва по десетина дневно, ова интерактивно искуство им дава на своите посетители уникатен поглед на светот зад иконите на портите на пиварницата Гинис. Ќе можете да истурите и сопствена пинта!

Адреса : Портата на Свети Џејмс, Даблин 8

9. Колеџот Тринити - Архитектонскиот амблем на Даблин

Сместено на Колеџ Грин во чукачкото срце на градот Даблин е колеџот Тринити. Овој светски водечки универзитет е амблем на Даблин оттогашосновањето во 1592 година.

Универзитетот е богат со неокласичен дизајн и се протега над зелените терени и импресивни дворови во центарот на бучниот град.

Таа е исто така дом на низа музеи, простори за изведба, а во него се наоѓа дури и Книгата на Келс, древен христијански ракопис кој датира од 800 година од нашата ера.

Адреса : Колеџ Грин, Даблин 2

8. Музеј на гробиштата Гласневин – во минатото

Ова е осум на листата на највисоко оценети туристички атракции во Даблин, според TripAdvisor.

Сместени во предградието Гласневин, недалеку од градот Даблин, овие гробишта нудат јавни обиколки, како и постојани експонати во музејскиот простор.

Оваа атракција е клучна за оние кои сакаат да добијат малку понатамошен увид во историјата на Даблин и подемот од 1916 година.

Адреса : Finglas Road Glasnevin, Даблин, D11 PA00

7. Teeling Whisky Destillery – за љубителите на новото виски

Сместена во Даблин 8, оваа дестилерија за виски е еден од водечките, инхерентно локални производи за виски во Ирска: Teelings.

Музејот е исто така огромна туристичка атракција, според TripAdvisor, кои ја наведоа дестилеријата како седма на својата листа.

Со целосно водени обиколки секојдневно, посетителите добиваат ретка можност да видат зад завесата во Teeling Whisky Дестилерија.

РЕЗЕРВИРАЈТЕ ТУРА СЕГА

Адреса : 13-17Newmarket, The Liberties, Даблин 8, D08 KD91

6. Парк Феникс – за природата

Кредит: petfriendlyireland.com

Недалеку од центарот на Даблин се наоѓа паркот Феникс, најголемиот затворен градски парк во Европа.

Со бескрајни зелени полиња, неограничени испитувања и прошетки, зоолошката градина во Даблин и Áras an Uachtaráin (резиденцијата на претседателот на Ирска), има тони глетки во овој мега-парк.

Дојдете во зори или самрак и видете диви елени како пасат во самрак! Се советуваат излети - можете да ни се заблагодарите подоцна.

Адреса : Феникс Парк, Даблин 8

5. EPIC, The Irish Emigration Museum – за гордост

EPIC Музејот на ирската емиграција се доделува на петтата најдобро оценета туристичка дестинација во Даблин, според листата на TripAdvisor.

Ова е еден од поновите музеи на сцената во Даблин и се врти и продава билети од своето основање.

Огромното извонредно и интерактивно искуство им нуди на посетителите шанса да ја следат дијаспората на Ирска и нивното влијание низ целиот свет.

Адреса : CHQ, прилагодено Куќа кеј, Даблин, D01 T6K4

4. Малиот музеј во Даблин - сеопфатниот

Фејсбук: @littlemuseum

Овој народен музеј се наоѓа во шармантна и чудна грузиска градска куќа од 18 век спроти Свети Стефан Грин.

Во овој простор има повеќе експонати, вклучително и еден посветен на 1916 годинаподемот и борбата на Ирска за независност, како и историската посета на Џон Ф. Кенеди, 35-тиот претседател на САД, на Даблин. 15 Свети Стефан Грин, Даблин

3. Ирскиот музеј на виски - за локација

преку: irishwhiskeymuseum.ie

На дното на улицата Графтон, во срцето на градот Даблин се наоѓа Музејот на ирското виски. Ова го прави одличен додаток на денот на разгледување на градот, поради неговата централна локација - тој е буквално спроти Колеџот Тринити.

Музејот нуди тури и дегустации во либацијата на нацијата што се слави ширум светот.

Адреса : 119 Grafton Street, Даблин, D02 E620

Исто така види: Бул Рок: КОГА да посетите, што да ВИДЕТЕ и што треба да знаете

2. Килмајнхам Гаол – за подемот во 1916 година

На периферијата на градот Даблин се наоѓа затворот Килмајнхам, градска затвора која се пробива низ историјата и карактерот.

Турите со водич се едни од најбараните во градот, затоа погрижете се да резервирате однапред. Килмајнхам Гаол е масовно значаен во борбата за независност на Ирска.

Адреса : Inchicore Rd, Kilmainham, Dublin 8, D08 RK28

1. Jameson Distillery Bow St. – за љубителите на старо виски

На прво место на оваа листа на најдобро оценети туристички атракции во Даблин, според TripAdvisor, е дестилеријата Џејмсон на Боу Стрит.

Сместено на споредна улица воСмитфилд - едно од најпретстојните населби во Даблин - дестилеријата Џејмсон нуди дневни тури кои ја следат историјата на иконскиот бренд, со неколку дегустации на патот.

Адреса : Bow St, Smithfield Village, Даблин 7

Исто така види: ТОП 10 Ирски ПРЕЗИМИЊА дури и Ирците се мачат да ги изговоратPeter Rogers
Peter Rogers
Џереми Круз е страствен патник, писател и ентузијаст за авантури, кој развил длабока љубов за истражување на светот и споделување на своите искуства. Роден и израснат во мало гратче во Ирска, Џереми отсекогаш бил привлечен од убавината и шармот на неговата родна земја. Инспириран од неговата страст за патување, тој одлучи да создаде блог наречен Водич за патување во Ирска, совети и трикови за да им обезбеди на сопатниците вредни сознанија и препораки за нивните ирски авантури.Откако опширно го истражуваше секој агол и пукнатина на Ирска, знаењето на Џереми за прекрасните пејзажи на земјата, богатата историја и живописната култура е неспоредливо. Од раздвижените улици на Даблин до спокојната убавина на карпите на Мохер, блогот на Џереми нуди детални прикази за неговите лични искуства, заедно со практични совети и трикови за да го извлечете максимумот од секоја посета.Стилот на пишување на Џереми е привлечен, информативен и исполнет со неговиот специфичен хумор. Неговата љубов кон раскажувањето сјае низ секој пост на блогот, привлекувајќи го вниманието на читателите и привлекувајќи ги да се впуштат во сопствените ирски ескапади. Без разлика дали се работи за совети за најдобрите пабови за автентична половина литар Гинис или дестинации кои не се вообичаени за да ги покажат скриените скапоцени камења на Ирска, блогот на Џереми е вистински извор за сите кои планираат патување до Смарагдниот остров.Кога не пишува за своите патувања, Џереми може да се најдепотопувајќи се во ирската култура, барајќи нови авантури и препуштајќи се на своето омилено поминување на времето - истражување на ирското село со камерата во рака. Преку својот блог, Џереми го отелотворува духот на авантурата и верувањето дека патувањето не е само за откривање нови места, туку за неверојатните искуства и спомени кои остануваат со нас цел живот.Следете го Џереми на неговото патување низ волшебната земја на Ирска и дозволете неговата експертиза да ве инспирира да ја откриете магијата на оваа единствена дестинација. Со своето богатство на знаење и заразен ентузијазам, Џереми Круз е ваш доверлив придружник за незаборавно патување во Ирска.