Топ 5 НАЈДОБРИ плажи во Кинсејл, РАНГИРАНО

Топ 5 НАЈДОБРИ плажи во Кинсејл, РАНГИРАНО
Peter Rogers

Откријте некои од најубавите плажи во Кинсејл, прекрасен крајбрежен град на дивиот атлантски пат.

Сместено на запад од Корк, Кинсејл е прекрасен крајбрежен град раздвижен со активности. Иако градот нема плажа, тој го означува почетокот на Дивиот Атлантски пат, што значи дека има многу плажи во близина.

Ги рангиравме најдобрите плажи во Кинсејл, па прочитајте; без разлика дали барате можности за фотографирање или вашето следно ново омилено место за сурфање, на оваа листа има плажа која одговара на сите ваши потреби.

5. Плажата Sandycove – одлично место за бординг со лопатки во стој

Кредит: Instagram/ @steven_oriordan

Се наоѓа на само десет минути од Кинсејл со автомобил, Sandycove е мала, но многу популарна плажа . Мирната вода овде е особено популарна за бордање со лопатки и кајак.

Плажата гледа кон островот Сендиков, ненаселен освен со стадо диви кози. Секој септември се одржува годишен предизвик за островот Сандиков, кој ги поканува пливачите да пливаат на 5.900 стапки (1.800 метри) околу островот.

Прошетката по карпа во близина нуди неколку прекрасни можности за фотографирање, но ве советуваме да се грижите и внимавајте на вашата нога ако се одлучите за патеката на карпата. Има ограничен паркинг на плажата Сендиков, затоа земете го ова во предвид кога планирате посета.

Адреса: Muir Cheilteach, Sandycove, Ringrone Heights, Co. Cork, Ирска

4. Плажата Гаретстаун – прекрасна плажа со сино знаме

Кредит: Instagram/ @rudabega13

Гарретстаун е прекрасна песочна плажа и една од најдобрите плажи во Кинсејл. Само 15 минути возење подалеку, оваа плажа со сино знаме има голема површина за паркирање на автомобили во текот на денот.

Garretstown е идеално место за сурфање; многу луѓе го посетуваат годишно само поради одличните бранови. Тоа е исто така популарно место за семејства, со многу песок за шетање и базени со карпи за мали деца да се восхитуваат.

Тоа е фреквентно место во лето, со спасувачи на должност на плажата за да обезбедат вода безбедноста. Ако имате среќа, можеби ќе пристигнете кога ќе има и камион за храна, и има големи шанси за тоа во летните месеци.

Адреса: Ко. Корк, Ирска

3. Плажата Роки Беј – совршено место за набљудувачи на птици

Кредит: Инстаграм/ @harmonie_sauna

Плажата Роки Беј е приближно 20 минути од овој град Корк со автомобил и е прекрасно место за посетете ако сакате гледање птици; ако имате среќа, може да забележите див сокол овде.

Исто така види: Врвот на Кери: 12 НЕПОСТАВНИ застанувања на ова сценско возење во Ирска

Оваа област е наградена со наградата Грин Коуст во повеќе наврати, што значи дека е позната како плажа со висок квалитет на животната средина.

Оваа плажа има ограничен паркинг, но одличен пристап за лицата со посебни потреби, со бетонска патека за оние кои користат инвалидски колички.

Адреса: Ballyfoyle, Nohoval, Co. Cork, Ирска

2. Nohoval Cove – за воодушевувачкипејсажи

Кредит: Instagram/ @mermurig

Сместено на околу 20 минути од Кинсејл со автомобил, Nohoval Cove има спектакуларна груба глетка, со моќни морски купишта кои обезбедуваат совршена заднина за некои фотографии од дивината што го одземаат здивот Атлантик Веј.

Заливот Ноховал е популарно место за кајакари и специфично место на интерес за нуркачите, бидејќи има многу древни бродоломи во заливот.

Нема назначен паркинг на оваа плажа бидејќи е многу оддалечена и надвор од вообичаената патека, но ветуваме дека овој скриен скапоцен камен е една од најдобрите плажи во Кинсејл.

Адреса: Reaniesglen, Co. Cork, Ирска

1. Док Бич – најблиската плажа до градот Кинсејл

Кредит: Инстаграм/ @jonnygottaboomboom

Помалку од 10 минути возење оддалеченост, плажата Док е најблиската плажа до Кинсејл, што лесно ја прави најпопуларната плажа. Иако е мал, тој нуди неверојатен поглед на историската тврдина Чарлс.

Таа е, исто така, на пешачка дестинација во Џејмс Форт, и двете најдобро оценети туристички дестинации и вреди да се посети. Оваа локација е позната по љубителите на водени спортови, особено по бордерите со лопатки и кајакари. Исто така е совршено семејно место бидејќи е мало.

Паркирањето е ограничено овде во летните месеци поради неговата популарност и големина.

Адреса: P17 PH02, 4, Castlepark Village, Kinsale Корк, P17 PH02, Ирска

Почесен спомен: GarranefeenСтранд – една од најдобрите плажи во Кинсејл

  Кредит: Инстаграм/ @harbourviewcork

  Не можевме да ја оставиме плажата Харбор Вју (познато како Garranefeen Strand) нашата листа, бидејќи е прекрасно место за сурфање со змејови.

  Се наоѓа на само 20 минути од Кинсејл со автомобил, оваа плажа нуди спектакуларен поглед на заливот. Исто така, има долг прамен при ниска плима, што го прави идеална локација за шетачи на кучиња.

  Исто така види: 10 луди фризури за да ја покажете вашата ирска гордост на Денот на Свети Патрик

  Тоа е цврсто омилено место на локалното население во Кинсејл. Сепак, оваа област има моќни струи, затоа влегувајте во водата внимателно.

  Адреса: Garranefeen, Co. Cork, Ирска
  Peter Rogers
  Peter Rogers
  Џереми Круз е страствен патник, писател и ентузијаст за авантури, кој развил длабока љубов за истражување на светот и споделување на своите искуства. Роден и израснат во мало гратче во Ирска, Џереми отсекогаш бил привлечен од убавината и шармот на неговата родна земја. Инспириран од неговата страст за патување, тој одлучи да создаде блог наречен Водич за патување во Ирска, совети и трикови за да им обезбеди на сопатниците вредни сознанија и препораки за нивните ирски авантури.Откако опширно го истражуваше секој агол и пукнатина на Ирска, знаењето на Џереми за прекрасните пејзажи на земјата, богатата историја и живописната култура е неспоредливо. Од раздвижените улици на Даблин до спокојната убавина на карпите на Мохер, блогот на Џереми нуди детални прикази за неговите лични искуства, заедно со практични совети и трикови за да го извлечете максимумот од секоја посета.Стилот на пишување на Џереми е привлечен, информативен и исполнет со неговиот специфичен хумор. Неговата љубов кон раскажувањето сјае низ секој пост на блогот, привлекувајќи го вниманието на читателите и привлекувајќи ги да се впуштат во сопствените ирски ескапади. Без разлика дали се работи за совети за најдобрите пабови за автентична половина литар Гинис или дестинации кои не се вообичаени за да ги покажат скриените скапоцени камења на Ирска, блогот на Џереми е вистински извор за сите кои планираат патување до Смарагдниот остров.Кога не пишува за своите патувања, Џереми може да се најдепотопувајќи се во ирската култура, барајќи нови авантури и препуштајќи се на своето омилено поминување на времето - истражување на ирското село со камерата во рака. Преку својот блог, Џереми го отелотворува духот на авантурата и верувањето дека патувањето не е само за откривање нови места, туку за неверојатните искуства и спомени кои остануваат со нас цел живот.Следете го Џереми на неговото патување низ волшебната земја на Ирска и дозволете неговата експертиза да ве инспирира да ја откриете магијата на оваа единствена дестинација. Со своето богатство на знаење и заразен ентузијазам, Џереми Круз е ваш доверлив придружник за незаборавно патување во Ирска.